תכנית חיילים

רוצה שנצור עימך קשר?

6 + 3 =

בזכות יעל ועמותת אבני דרך לחיים נראה כי התפקיד והסביבה שאותרה עבור א' הולמים את יכולותיו ואף נותנים מענה לקשייו. בסביבה זו א' תורם ואף מתפתח כאדם.

באמצעות התמיכה והתיווך שניתנים לו ולמפקדיו אנו מרגישים שיש לנו על מי לסמוך ומהווה גורם מתווך ואוזן קשבת ברגעי קושי ומשבר.

מירב

אימא של א'

מטרת תכנית ליווי החיילים של עמותת אבני דרך לחיים ללוות  צעירים בספקטרום האוטיסטי בתקופה משמעותית זו  מתוך הבנה כי חוויה חיובית או שלילית משפיעה על הצעיר והשתלבותו במסגרות המשך בבגרות (כגון: לימודים, תעסוקה, פנאי וכד'…). התוכנית מיועדת לצעירים אשר קיבלו פטור מצה"ל וסעיף הפטור הינו נפשי (ספקטרום האוטיסטי, הפרעות חרדה למיניהן, קשיי הסתגלות, בעיות רגשיות, לקויות למידה ועוד…) או רפואי (לקויות חושיות – ראייה ושמיעה) ונותנת מענה למלש"בים בעלי פטור (פרופיל 21) וחיילים בהווה (פרופיל 25).

בכדי שהשירות בצה"ל יהיה משמעותי ותורם הן לצבא והן למתנדב יש צורך בתיווך וליווי מקצועי. במסגרת התוכנית, ניתן ליווי לצעירים בתהליך ההתנדבות בצה"ל, החל מקבלת  הפטור מצה"ל, דרך מיונים וראיונות לתפקידים השונים (על פי התאמתו ויכולותיו של המלש"ב) וכלה בליווי ותיווך בשירות עצמו, תוך כדי יצירת קשר, הדרכה ותיווך מול הסגל הפיקודי, קב"ן וגורמים שונים ורלוונטיים עבור המתנדב.

במסגרת העבודה מול המתנדב/ת והסגל עולים נושאים שונים כמו: מיצוי יכולות, תחושת מסוגלות, השתלבות ביחידה, לקיחת אחריות, מוטיבציה, תיווך, ראייה מערכתית, אפשרויות לקידום, סיוע בדילמות וקבלת החלטות, ליווי רגשי, העצמה ועוד. תדירות הפגישות היא אחת לשבועיים, אך היא גמישה ודינאמית לאורך ההשתלבות במסגרת הצבאית ועל פי הצורך.

מטרת הפרויקט היא שילוב אופטימלי של הצעירים במסגרת המתאימה להם ביותר, בין היתר הפניה לשירות לאומי-אזרחי, התנדבות בצה"ל בפרופיל 25 (גיוס) או התנדבות אזרחית. עבור החיילים אשר משרתים בפועל, מטרתנו היא לאפשר  תרומה ותמורה מיטבית, תוך רכישת כלים  ומיומנויות להשתלבות בחברה. בנוסף, גיוסם של מתנדבים עם סעיף נפשי, יכול להוות מנוף לשינוי העמדות החברתיות בחברה הישראלית ובצה"ל בפרט.

התכנית פועלת בשיתוף עם מיטב וענף ברה"ן בצה"ל. התכנית פועלת משנה 2014 וכיום לוקחים בה חלק כ-60 משתתפים ועשרות בוגרים שסיימו שירות צבאי בהצלחה!

התכנית במימון ופיקוח משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

יעל יולזרי (סמו)

רכזת תכניות צעירים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות