לימודים אקדמיים והכשרות מקצועיות

המוסד לביטוח לאומי – אגף השיקום

המוסד לביטוח לאומי באמצעות אגף השיקום בודק התאמתו של אדם למסגרת הכשרה מקצועית ו/או לימודים אקדמיים ומסייע במימונם וברכישת עזרי לימוד נדרשים. כל אדם שנקבעו הוא לפחות 20% נכות רפואית משוקללת ולא הגיע לגיל הפנסיה, זכאי לבדיקת התאמתו לשיקום מקצועי.

פרטים ליצירת קשר:

רכז/ת אוכלוסיות ייחודיות במדור התמיכה

student_dean@ariel.ac.il

03-9066219

תכנית לשילוב סטודנטים על הרצף האוטיסטי בלימודים אקדמיים

אוניברסיטת אריאל בשומרון הינה מוסד השואף למצוינות אקדמית מחד, ולנגישות ההשכלה הגבוהה ורב גוניות המרקם הסטודנטיאלי בקמפוס מאידך. מתוך חזון זה, צמחה תכנית השילוב הייחודית לסטודנטים עם אוטיזם בתפקוד גבוה.

מטרת התכנית, המופעלת על ידי מרכז השירות לסטודנט ובחסות אקדמית של המחלקה להפרעות בתקשורת, הינה מתן שוויון הזדמנויות לרכישת השכלה גבוהה, הנגשת הלימודים ושילוב חברתי, תוך הקניית כלים ומיומנויות להתמודדות עצמאית.

סל התמיכה המוצע למשתתפי תכנית השילוב: ליווי, תמיכה והדרכה למשתתפי התכנית ולחונכים, הסדרי מגורים במעונות עם חונך מלווה (למתאימים), תמיכה לימודית תוך הקניית כלים ללמידה יעילה, התאמות בתנאי הלמידה וההיבחנות, תיווך אל מול סגל האוניברסיטה והסטודנטים, תמיכה וטיפול פסיכולוגי אישי, סדנאות להקניית מיומנויות להתמודדות ולתפקוד עצמאי, מערך חברתי תומך הכולל פעילויות חווייתיות ומעשירות, קשר עם מטפלים בקהילה ובמשרדי ממשלה, ועם גופי השמה בתעסוקה.

קבלה לתוכנית: עמידה בתנאי קבלה אקדמיים של המחלקה בה המועמד מעוניין ללמוד, ראיון אישי ומשפחתי, מילוי שאלון וביצוע מבדק, רמת תפקוד גבוהה אשר תאפשר שילוב באקדמיה ובחיי הקמפוס.

עלות השתתפות בתוכנית: אוניברסיטת אריאל בשומרון משקיעה משאבים רבים בקידום, פיתוח והעצמת משתתפי התוכנית, בהיבטים שונים. אנו מתכננים להמשיך בפעילות הענפה ואף להרחיבה. לפיכך, ההשתתפות בתוכנית כרוכה בתשלום, הניתן לפרישׂה לאורך שנת הלימודים. משפחה אשר מתקשה לעמוד בתשלומים אלו תוכל לפנות באמצעות מדור סיוע ורווחה בבקשה לסבסוד.

הצלחות: לתכנית בוגרים המשולבים בהצלחה בתעסוקה, לתכנית בוגרי תואר ראשון הממשיכים ללימודי תארים מתקדמים, במגוון אוניברסיטאות בארץ, לרבים ממשתתפי התכנית ובוגריה הוענקה תעודת הצטיינות לאור הישגיהם האקדמיים, המשתתפים והוריהם מדווחים על תחושת עצמאות, התפתחות והצלחה לימודית, חברתית ואישית, אשר מביאה לשיפור ניכר בתפקודם, קשריהם עם הסביבה ובתחושת הערך העצמי והביטחון האישי.

אוניברסיטת אריאל בשומרון

אוניברסיטת אריאל בשומרון מפעילה תכנית ייחודית לשילוב סטודנטים על הרצף האוטיסטי בלימודים אקדמיים. האוניברסיטה הוקמה בעיר אריאל בשנת 1982 (כמכללה), וכיום לומדים בה כ-15,000 סטודנטים, המגיעים מכל מגוון האוכלוסיות והרבדים המרכיבים את החברה הישראלית. הסטודנטים לומדים ב-28 תוכניות לימוד לתואר ראשון ושני (בתחומים מדעי הבריאות, הנדסה, מדעי הטבע, מדעי החברה, ארכיטקטורה ותקשורת), במרכז ללימודים קדם אקדמיים (מכינה) ובמכללה הטכנולוגית "הנדסאים באריאל" (בתחומים הנדסה וטכנולוגיה ועיצוב ומדיה).

פרטים ליצירת קשר:

אסתר צבר

hr@aqa.co.il / ester.zabar@aqa.co.il

052-6755124

 

הכשרה ושילוב בבדיקות תוכנה בחברות הייטק

מטרת התכנית היא להכשיר ולשלב אנשים עם תסמונת אספרגר בעבודה בבדיקות תוכנה. התכנית כוללת: קורס הכשרה בבדיקות תוכנה,קליטה והשתלבות במקום עבודה, הכנת הצוות הקולט להבנת הצרכים המיוחדים וההתנהלות היומיומית מול העובד, ליווי שוטף של העובד והמנהל/הצוות.

AQA בדיקות תוכנה

תיאור קצר של הארגון: תכניות להכשרה ושילוב בבדיקות תוכנה בחברות הייטק עבור אנשים עם תסמונת אספרגר/אוטיזם בתפקוד גבוה.

פרטים ליצירת קשר:

 info.college@b-e.org.il

03-5605248

מכללת be

המכללה, מיסודה של ארגון בית אקשטיין, פועלת בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה ומציעה מסלול לימודים ייחודי לתואר ראשון הכולל תמיכה לימודית וליווי  רגשי- חברתי לסטודנטים. לימודי ב.א. המיועדים לסטודנטים  עם תסמונת אספרגר/HF-ASD  המעוניינים ללמוד לתואר ראשון ללא צורך בתנאי קבלה. הלימודים מתקיימים 3-4 ימים בשבוע במתחם מכללת רמת גן. בשלב זה הלימודים באמצעות פיקדון צבאי/ מלגות/ מימון עצמי.

בית אקשטיין

בית אקשטיין מקבוצת דנאל, הינו ארגון העוסק בתחום מתן שירותים לאנשים עם צרכים מיוחדים.

פרטים ליצירת קשר:

רוית שקלר-ניסן  052-4611522

dror.tlvu@gmail.com

 

תכנית דרור באוניברסיטת ת"א

תכנית דרור באוניברסיטת תל-אביב הינה תכנית ליווי והכנה ללימודים אקדמיים, עבודה וחיים בוגרים ועצמאיים. מטרת התכנית לאפשר מיצוי של הפוטנציאל החברתי, הלימודי והתעסוקתי של צעירים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה, להשיא את תרומתם הייחודית לחברה, ולקדם את החברה הישראלית צעד נוסף למצויינות חברתית.

אוניברסיטת תל אביב- היא הבית האקדמי של משתתפיה. היא פועלת להטמעה מירבית של משתתפי התכנית בקרב אוכלוסיית הסטודנטים, ותומכת בכל דרך אפשרית בלימודיהם האקדמיים .

התכנית כוללת שלושה שלבים של התפתחות אישית, חברתית ותעסוקתית:

מכינה- פיתוח ניהול והכוונה עצמית באמצעות סדנאות והתנסויות חברתיות, לימודיות, תעסוקתיות, ומגורים עצמאיים.
לימודים באוניברסיטת תל אביב- על פי בחירה והתאמה אישית ועמידת בתנאי הקבלה. במקביל יתקיימו סדנאות לפיתוח מיומנויות תעסוקתית.
ליווי בהשתלבות בעבודה בשוק הפתוח – ליווי כל צעיר בתהליך סטאז', חיפוש עבודה,והשתלבות בתעסוקה. בנוסף, לאורך כל הדרך, ליווי של המעסיקים.

התכנית כוללת לכל אורכה : תמיכה וליווי אישיים, פעילות ספורט וחברה, טיולים, תרבות ופנאי .

גוונים

עמותת גוונים עוסקת בפיתוח שירותים קהילתיים לאנשים במצבי הדרה. באמצעות מגוון רחב של תכניות חינוכיות, חברתיות ותעסוקתיות, שואפת עמותת גוונים לקדם אוכלוסיות אלה, תוך כדי העצמה והתפתחות אישית.

פרטים ליצירת קשר:

ניתן ליצור קשר במייל rr@ono.ac.il

(נא לציין שם מלא וטלפון)

"רואים רחוק" – רכבת ישראל

מסלול הכשרה לבוגרים המעוניינים להיות חלק מצוות העובדים של רכבת ישראל, בו יביאו לידי ביטוי את יכולותיהם המקצועיות . משתתפי התכנית יעברו קורס הכשרה בן 3 חודשים. חלק מהקורס יתקיים במתחם ההדרכה של הרכבת, הנמצא בתחנת רכבת לוד, והחלק המעשי יתקיים במתחם הרכבת בבאר שבע, הנמצא סמוך לתחנת רכבת ב"ש צפון.

הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו מאמינה כי השכלה אקדמית הינה כלי הכרחי להשתלבות בשוק העבודה ולצמצום פערים בחברה הישראלית, ולכן פועלת להרחבת מעגל הצעירים הזוכים להשכלה אקדמית בישראל, ומקדמת פרויקטים חברתיים ייחודיים. 

פרטים ליצירת קשר:

בשאלות ובבירורים ניתן לפנות למזכירות מכון טראמפ

גב’ רסיאלה דרור

טלפון: 09-7701219

פקס: 09-7717139

דוא”ל: rasid@beitissie.org.il

 

“נתיב נגיש לתעסוקה” – הכשרה תעסוקתית – מידענות עסקית

“נתיב נגיש לתעסוקה” מיועד להכשיר אנשים עם מוגבלות לעולם העבודה בישראל ולשלבם בתחומי עיסוק ההולמים את כישוריהם ויכולותיהם הייחודיות.

לתוכנית שותפים בית איזי שפירא, אגף השיקום בבטוח הלאומי, משרד הרווחה, היחידה להשתלמות ולהדרכה, ביה”ס לחינוך, אוניברסיטת בר אילן, חברת “אורטל ניהול ידע ופיתוח הדרכה” ובית אקשטיין.

 

 

ההכשרה תכלול למידה של מקצוע המידענות לצד תכנים המכוונים להעצמה אישית, הקניית מיומנויות בינאישיות ותעסוקתיות, הכנה לתהליכי קבלה לחברות בתחום ולהשתלבות מיטבית בהן.

 

לבוגרי התכנית אשר יעמדו בכל דרישותיה, תוענק תעודה מטעם כל הגופים השותפים לתכנית המעידה על כשירותם לעסוק בתחום.

מכון טראמפ ללימודי המשך בנכויות התפתחותיות, מגשים את החזון ותפישת העולם של בית איזי שפירא – העברת הידע במטרה לשפר את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות.

אלפי סטודנטים, אנשי מקצוע ואנשים עם מוגבלות לומדים במגוון רחב של קורסים,  ימי עיון וכנסים בתחום השיקום, תוכניות הלימודים מיועדות לאנשי מקצוע, למתנדבים, להורים לילדים עם מוגבלות ולאנשים עם מוגבלות להם לקויות למידה והסתגלות.

פרטים ליצירת קשר:

info@galcollege.org.il

09-7719444

פירוט התכניות:

  1. אבחון וייעוץ תעסוקתי עבור מאובחנים על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה. מטרת האבחון היא גיבוש כיוון לימודי-תעסוקתי שיתאים ליכולותיו, רצונותיו וצרכיו של האדם. האבחון ממומן ע"י המוסד לביטוח לאומי, ומתקיים בסניפינו ברעננה, אשדוד וחיפה. אבחון מתמשך: מערב למידה יומיומית בת חודש במכללה, ביצוע מבחני כישורים, שאלוני נטיות מקצועיות, "טעימות" בקורסים שונים במכללתנו ושיחות ייעוץ עם פסיכולוגית תעסוקתית. אבחון ממוקד: מערב את כל הנ"ל, למעט חודש הלמידה היומיומית.
  2. הכשרה מקצועית באחד מהקורסים השונים הנלמדים במכללתנו. ההכשרה ממומנת ע"י המוסד לביטוח לאומי ומתקיימת במסגרת תומכת. הלומדים זוכים ליחס ומענה אישי, ליווי של עו"ס וליווי של עובדת השמה. המסלול כולל תקופת סטאז' (הכשרה מעשית במקום עבודה) וסיוע בהשמה בעבודה.

מכללת גל

מכללה המעניקה שירותי אבחון, הכשרה והשמה עבור זכאי שיקום ופונים פרטיים.

פרטים ליצירת קשר:

ד"ר ניצן כהן
ראש ההתמחות בחינוך מיוחד
מרכזת התכנית
054-4909128
cohennit@gmail.com

האקדמיה החברתית

"האקדמיה החברתית" היא תכנית לימודים המיועדת ללומדים בעלי צרכים מיוחדים בני 18 ומעלה.

התכנית מופעלת על ידי העמותה לקידום פרויקטים ליד המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי, והלומדים בה נהנים משירותי מכללת קיי, כגון: חדרי לימוד, ספריה, מנזה, השתתפות במגוון אירועים במכללה וכדומה.

הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע, בימי ראשון ושלישי, בין 16:00-19:00 על פי לוח השנה האקדמי המכללתי.

מכללת קיי

תכנית לימודים תלת שנתית המיועדת ללומדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי, בני 18 ומעלה, התכנית כוללת תכנים חברתיים ואקדמיים.

פרטים ליצירת קשר:

מרים דיליאן

miriam.dilian@smkb.ac.il

03-6901268

המרכז לתכניות נגישות – מכללת סמינר הקיבוצים:

1.   "עוזרי הוראה בחינוך הגופני" – קהל היעד הוא גברים ונשים מעל  גיל 18, המאובחנים עם אחת מהאבחנות הבאות:

  • לקויות התפתחותיות כגון: לקויות למידה מורכבות, לקויות תקשורת בתפקוד גבוה
  • מגבלה נפשית, עם קשיים בתפקוד לימודי.

תכנית הלימודים מתקיימת יום בשבוע למשך שנת לימודים אחת, ללא חופשת סמסטר. התכנית כוללת לימודים עיוניים ומעשיים ופרק של הכשרה מעשית.

2.        "עוזרי צילום ועריכת וידאו" – קהל היעד הוא גברים ונשים מעל  גיל 18, המאובחנים  עם אחת מהאבחנות הבאות:

  • לקויות התפתחותיות כגון: לקויות למידה מורכבות, לקויות תקשורת בתפקוד גבוה
  • מגבלה נפשית, עם קשיים בתפקוד לימודי.

תכנית הלימודים מתקיימת יום בשבוע למשך שנה וחצי, ללא חופשת סמסטר. התכנית כוללת לימודים עיוניים ומעשיים ופרק של הכשרה מעשית.

3.   "עובדי פינות חי ומרחבי טבע" – קהל היעד הוא גברים ונשים מעל  גיל 18, המאובחנים  עם אחת מהאבחנות הבאות:

  • לקויות התפתחותיות כגון: לקויות למידה מורכבות, לקויות תקשורת בתפקוד גבוה
  • מגבלה נפשית, עם קשיים בתפקוד לימודי.

תכנית הלימודים מתקיימת יום בשבוע למשך שנת לימודים אחת, ללא חופשת סמסטר. התכנית כוללת לימודים עיוניים ומעשיים ופרק של הכשרה מעשית, הלימודים מתקיימים במכללת סמינר הקיבוצים ובכפר הירוק בתל אביב, הלימודים בתכנית במימון עצמי.

4.        "הדפסה תלת ממדית" – קהל היעד הוא גברים ונשים מעל  גיל 18, המאובחנים  עם אחת מהאבחנות הבאות:

  • לקויות התפתחותיות כגון: לקויות למידה מורכבות, לקויות תקשורת בתפקוד גבוה.
  • מגבלה נפשית, עם קשיים בתפקוד לימודי.

קורס הכולל 13 מפגשים המתקיימים אחה"צ, הלימודים מתקיימים במכללת סמינר הקיבוצים בתל אביב, הלימודים בתכנית במימון עצמי.

מכללת סמינר הקיבוצים – בית הספר ללימודי תעודה

בית הספר ללימודי תעודה במכללת סמינר הקיבוצים פורץ דרך עם תוכניות נגישות, במטרה לשפר את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות באמצעות קידום הנגישות ללימודים, להכשרה ולתעסוקה. לתפישתנו, כל אדם זכאי ללימודים כחלק מההתפתחות האישית והמקצועית שלו. משימתנו היא לקיים מגוון של תכניות לימודים מותאמות, על מנת לאפשר לכל איש ואישה המעוניינים בכך להרחיב את ידיעותיהם, לשפר את מיומנויותיהם ולרכוש מומחיות, באופן שיפתח את הדלת להשתלבות במקומות תעסוקה ובחיים חברתיים מלאים ועשירים.

פרטים ליצירת קשר:

אורט אשקלון – taliab@admin.ort.org.il 08-6700300

אורט קריית ביאליק – Megama.bialik@gmail.com 054-9213321

פירוט התכניות:

מגמה לעתיד אורט אשקלון – תכנית מגמה לעתיד הינה יוזמה מבורכת של משרד החינוך בהובלת המינהל הפדגוגי ושותפים נוספים. במסגרת הפיילוט משרד החינוך מרחיב את האפשרויות והמענים לתלמידים עם צרכים מיוחדים בגילאי 18-21 לקראת השתלבותם בחברה כבוגרים יוצרים יוזמים ועצמאיים, זאת באמצעות תכנית לימודים תלת שנתית, הכוללת מספר רכיבים משמעותיים: א. הכנה לחיים עצמאיים מכווני תפיסת עתיד תעסוקתי. ב. חינוך טכנולוגי מקצועי ולימודי מגמה לתעודת הסמכה טכנולוגית. ג. הכרת שוק העבודה.

מגמה לעתיד אורט קריית ביאליק – תכנית ״מגמה לעתיד״ במכללה להנדסאים אורט קריית ביאליק מיועדת לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים אשר מסיימים יב׳, סיימו 12 שנות לימוד, עברו וועדת השמה או לומדים בתכניות שילוב. התכנית הינה תלת שנתית וכוללת לימודים בימים א׳-ה׳ אצלנו במכללה להנדסאים אורט ביאליק תוך למידת מגמה מקצועית טכנולוגית לצד לימודים עיוניים והתנסות מעשית. הסטודנטים שלנו בתכנית מגיעים ממקומות שונים באזור הצפון ועל כן, הנסיעות אלינו ממומנות ע״י העיריות מכל עיר ממנה מגיעים הסטודנטים.

רשת "אורט" – מגמה לעתיד

בית ספר ומכללה ממלכתיים של החינוך הרגיל. בבית הספר כיתות יג-יד של הנדסאיים וכיתת חנ"מ של הפיילוט "מגמה לעתיד" – הרלוונטית לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. התכניות מיועדות לתלמידים עם צרכים מיוחדים, המעוניינים להשתלב בלימודי הסמכה בחינוך הטכנולוגי- מקצועי לקראת השתלבות בשוק העבודה הפתוח.

פרטים ליצירת קשר:

tlamim.tasuka@gmail.com

054-2288367

 

"תלמים" – לימודים מקצועיים ואקדמיים

קהל יעד- 21+, אנשים עם מש"ה ואנשים בספקטרום האוטיסטי- לפי רמת תפקוד ורצון המשתתפים. עד היום התקיימו הקורסים הבאים- קורס יסודות החקלאות, קורס רדיו וקורס צילום. מיקום- תחנת רדיו, תלמים תעסוקה, מכללת עמק יזרעאל. היקף פעילות- תלוי בקורס עצמו, מימון- ארגון וקרנות.

תלמים

"תלמים" הינה חווה חקלאית שיקומית שהוקמה בקיבוץ מגידו ע"מ לתת מענה תעסוקתי לאנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית ולאנשים על רצף האוטיזם. בחווה שינם מגוון ענפי חקלאות ובנייה אקולוגית המאפשרים לחברים בחירה בין עיסוקים, אנו שמים דגש על העשרת הידע המקצועי ושימוש במגוון תמיכות (רגשית, חברתית ותפקודית) כאמצעי להעצמה אישית של החברים בחווה.

 *** המידע בדף זה נאסף עבורכם לצורך הנגשת המידע הרב ביותר אודות תכניות לצעירים ובוגרים בספקטרום האוטיסטי.
המידע בחלקו סופק על-ידי הגופים השונים ובחלקו נלקח מאתר האינטרנט ודפי המידע של התכניות.
אין העמותה אחראית לתוכן המידע ו/או לתוכן ואיכות התכניות השונות המוצגות כאן, ואין לראות במידע זה משום המלצה על תכנית זו או אחרת.
ט.ל.ח.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות