[et_pb_section bb_built="1"][et_pb_row][et_pb_column type="1_2"][et_pb_image _builder_version="3.0.98" src="https://www.avneiderech.org.il/wp-content/uploads/2018/04/DSC_7465.jpg" show_in_lightbox="off" url_new_window="off" use_overlay="off" align="center" always_center_on_mobile="on" force_fullwidth="off" show_bottom_space="on" box_shadow_style="preset2" /][et_pb_text _builder_version="3.0.98" background_layout="light" text_text_color="#0000ea" box_shadow_style="preset2" filter_hue_rotate="294deg" header_text_color="#0c71c3" custom_margin="|3px||" custom_padding="|1px||" custom_margin_last_edited="on|"]

בוקר טוב, חג שמח ושבוע טוב!

אביב הגיע, פסח בא, כולם מטיילים בחוץ, אפילו הגשם קצת "פינק" אותנו בליל הסדר ועבר לו – ועכשיו אין לנו יום הרבה יותר בטוח כמו היום כדי לצעוד קצת ברחבי הארץ, לא? אז ברוכים הבאים! שמי גיא לנגה, ואני אחד מבין המטיילים שיצעדו כאן אתכם היום במסגרת "מסע ה-70", ובמקרה אני גם במקור מזכרון יעקב, שנמצאת ממש מעלינו.

מה זה "מסע ה-70", אתם שואלים? השנה אנחנו חוגגים 70 שנה לעצמאות מדינת ישראל, ואנחנו, חובבי הטבע ואוהבי הארץ, רצינו לחגוג "בדרך אומנותית" את יום ההולדת הזה למדינה. המסע שלנו מבקש לתת לכולם אפשרות להיות חלק מהחגיגות באופן אקטיבי, בלי כל קשר לדעה פוליטית כזו או אחרת. המסע שלנו מחולק לשלושה חלקים: אחד – הצפוני, שהטיול הזה הוא חלק ממנו, השני – הדרומי, והשלישי – מסע הסיום. שני החלקים הראשונים נעשים זה במקביל לזה. המסע שלנו מחולק ל-32 מקטעי הליכה יומיים, כשכל מקטע הליכה מובל על ידי ארגון מתנדב שמנהל את ענייני היום, רותם אליו צועדים ושותפים, ובונה את תכניו החברתיים של היום בזיקה לתוואי ההליכה. התנאים המרכזיים שלנו הם, כאמור, הכרת תודה למדינת ישראל ולכל האנשים, החיות, הצמחים, העצים, הנופים והבניינים שהופכים אותה למדינה יפה על אף כל הקשיים, ובמקביל, לנסות להכיר ולקרב בין מגזרים כאלה ואחרים.

אני חלק מעמותה שנקראת "אבני דרך לחיים" שמובילה אתכם בסיור היום. העמותה שלנו מאפשרת לאנשי הספקטרום האוטיסטי לחיות חיים עצמאיים ולהיות חלק מחיי הקהילה. יחד איתנו משתתפים היום אנשי חוגי הסיירות של קק"ל, שחלק מרכזי בפעילותם מוקדש להיכרות עם נופי ישראל באמצעות טיולים רגליים. למען הגילוי הנאות, גם המנהלות של העמותה שלנו, "אבני דרך לחיים", – שירלי קני וענבל שוהם-וורטמן – הן בוגרות חוגי סיירות.
עוד נמצאים איתנו היום: מיכל נווה וענבר ארצי, שתתרגמנה אותנו היום לשפת הסימנים, צוות פראטרק, מפתחי אפשרויות טיול בארץ ובעולם לאנשים עם מוגבלויות פיזיות וחושיות, חוגי "אתגר" של עמותת "אתגרים", שוטרי אזור חדרה, משפחות עצמאיות שהגיעו לכאן, ועוד אנשים וגופים טובים שבאו לעשות ביחד איתנו את הטיול הנפלא והחשוב הזה – תודה רבה לכם.
כמו שהזכרתי מקודם, אחת המטרות שלנו בטיול היום היא לנסות ולהכיר יותר אחד את השני. מה זאת אומרת "לנסות ולהכיר"? על הנייר זה נראה דבר קל, אבל בפועל יש לנו הרבה מאוד סטיגמות שאנחנו לא מצליחים להיפטר מהן: כל הבלונדיניות מטומטמות, כל האוטיסטים מפגרים, נכים צריכים להתחתן עם נכים, השמאלנים בוגדים, המתנחלים אלימים, ועוד יש המון סטיגמות שאותן צריך לנשל ולשבור מאיתנו. בימים האחרונים מתנהל קמפיין חשוב של עמותת סמ"ן עם ההשטאג #נשברלי המיועד לכל מי שרוצה לשבור סטיגמות כאלה ואחרות. כל מי שרוצה ו"נשבר לו" מוזמן לקחת צלחת, להכריז על הסטיגמה שהכי כואבת לו, ולשבור את הצלחת והסטיגמה הזו. אבל גם אם אינכם רוצים, יש עוד דרכים שבהן אפשר לנפץ מיתוסים, כמו למשל הטיול הזה, שבעיניי יכול להיות אחלה דרך לשבור את הדעות הקדומות ולנסות להכיר עוד אנשים, עוד מגזרים, ועוד דרכים ורעיונות שונים.
אני רוצה לסיים בשירה של נעמי שמר, שלדעתי יכול באמת להיות סיכום ממצה של כל דבריי:

על ראש שמחתי
ענדתי זר,
זר פרחי שדה,
עם קוץ אחד או שניים.

יצאה שמחתי
לחולל בחוצות,
ברגל יחפה
בתוך הצהרים.

תפסוה השומרים
הסובבים בעיר,
מה את רוקדת ככה,
ועל מה יצהל קולך?
מוטב שתשירי שירי מחאה,
זה מה שהולך עכשיו,
זה מה שהולך.

אמרה שמחתי
אני ארקוד וארקוד,
עם זר פרחי שדה
וקוץ אחד או שניים
כי השמחה שלי
היא המחאה שלי,
ברגל יחפה
בתוך הצהרים.

אמרה שמחתי
אני אשיר וארקוד,
עד צאת נשמתי
כי השמחה שלי
היא המחאה שלי
והיא כוחי האמיתי. 

גיא לנגה – נאום פתיחת מסע ה70 – מקטע בהובלת אבני דרך לחיים וחוגי הסיירות של הקק"ל, מקטע בסימן נגישות וחברה מגוונת, ה-01/04/2018.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type="1_2"][et_pb_text _builder_version="3.0.98" background_layout="light"]

מסע 70 – מסע לציון שבעים שנה להקמת מדינת ישראל, נוצר כיוזמה פרטים של מובילים חברתיים מארגונים שונים, ברובם ממכינות קדם צבאיות וחוגי הסיירות של הקק"ל. היזמה באה לאחד יחדיו אלפי תושבים דרך צעידה לאורך ישראל. המסע תוכנן כך שהוא מכיל 70 מקטעים בשני מסעות המתקיימים במקביל – האחד מסע דרומי שיצא מאילת והשני מסע צפוני שיצא מקיבוץ דן.

כחלק מהחגיגות, גם עמותת אבני דרך לחיים, לקחה על עצמה להוביל את אחד מהמקטעים במסע הצפוני, במטרה לאפשר לכמה שיותר אנשים לקחת חלק באירוע. המקטע שהתקיים ביום ראשון ה-01.04.18, א' חוה"מ פסח, יצא מעין-צור שברמת הנדיב, דרך פארק שוני, אמת המים ונחל תנינים, ג'סר א-זרקא ועד לחוף הגן הלאומי קיסריה.

כ-600 איש צעדנו עימנו, כשליש מהם לפחות בעלי מוגבלויות: נכויות פיזיות, עיוורים, חירשים, אוטיסטים ועוד. המסע אפשר לכל המעוניין לקחת חלק תוך ציון ההתאמות וההנגשות להן הוא זקוק בכדי להשתתף. המסלול עצמו לא היה פשוט – אורכו כ-15 ק"מ, בתוואי שטח וביום חם. חלק מההנגשות היו יצירת מסלול המאפשר מעבר עם גלגולונים וטראקרים שהם מעין כיסאות גלגלים עם ידיות אחיזה לצועדים הסוחבים אותם בשטח, נקודות יציאה לאורך המסלול, תרגום לשפת הסימנים, ליווי ונחייה לעיוורים ועוד.

המסע היה כולו חגיגה של המגוון הרחב בחברה הישראלית.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version="3.0.98" background_layout="light"]

צפו בקטעי המסע מתוך המהדורה הצעירה של חדשות ערוץ 2

(החל מדקה 04:53)

[/et_pb_text][et_pb_code _builder_version="3.0.98"]<iframe width="632" height="473" src="https://www.mako.co.il/AjaxPage?jspName=embedHTML5video.jsp&galleryChannelId=b5c38c36a2682610VgnVCM100000290c10acRCRD&videoChannelId=13dccf3aec1b0610VgnVCM100000290c10acRCRD&vcmid=30c38c36a2682610VgnVCM100000290c10acRCRD" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/et_pb_code][et_pb_text _builder_version="3.0.98" background_layout="light"]

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type="1_2"][/et_pb_column][et_pb_column type="1_2"][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]